نوروبیزینسنورولیدرشیپ

مهارت های مورد نیاز مدیران

مهارت های مورد نیاز مدیران

مهارت های مدیریتی اشاره به توانایی دارد که لزوما ذاتی نیست بلکه قابل پرورش و در نحوه انجام وظیفه فرد تاثیر گذار است. رابرت کاتز (۱۹۷۴) مهارت­های مدیریتی را به سه دسته مهارت های ادراکی[۱]، مهارت­های انسانی[۲] و مهارت های فنی[۳] تقسیم کرده است.

  1. مهارت های ادراکی  به معنای توانایی درک پیچیدگی­های کل سازمان و تصور همه عناصر و اجزای تشکیل دهنده­ی کار و فعالیت انسانی به صورت یک کل واحد است.
  2. مهارت­های انسانی به معنای توانایی در زمینه ایجاد همکاری، تفاهم و انجام کار به وسیله دیگران، فعالیت مناسب به عنوان عضو گروه، درک انگیزه­های افراد و تاثیرگذاری بر رفتار آن­ها است.
  3. مهارت­های فنی به معنای دانایی و توانایی در انجام دادن وظایف خاص که لازمه­ی آن توانایی در کاربرد فنون و ابزار ویژه و شایستگی عملی در رفتار است.

روپا و کِلاندیسوامی (۲۰۱۶) این دسته بندی را  کاملتر و از مهارت های ادراکی، مهارت­های تصمیم­گیری[۴] و مهارت­های تشخیص[۵]، مهارت­های ارتباطی[۶]، مهارت های ایجاد روابط بین فردی[۷] و مهارت مدیریت زمان[۸]، و مهارت های فنی به عنوان مهارت­های مورد نیاز یک مدیر نام بردند (تصویر۲).

همه سطوح مدیریت نیازمند کاربرد مهارت هستند اما میزان اهمیت هر یک از مهارت در سطوح مختلف متفاوت است. مهارت های ادراکی، مهارت­های تصمیم­گیری و مهارت­های تشخیص در مدیران سطح بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که آنها وظیفه تصمیم­گیری استراتژیک، سازمان­دهی و برنامه ریزی را به عهده دارند.

مدیران سطح میانی، رابط بین مدیران سطح بالا و مدیران سطح پایین هستند و به همین دلیل باید از مهارت­های ارتباطی و روابط بین فردی برخودار باشند. ضمن این­که مدیریت زمان مهارت دیگری است که برای مدیران میانی مهم است زیرا اهداف تعیین شده توسط مدیران سطح بالا، باید در یک بازه زمانی خاص محقق شوند.

مدیران سطح پایین به دلیل ارتباط نزدیک با کارکنان ، راهنمایی و اموزش زیردستان  باید از مهارت­های فنی برخوردار باشند. هرچه در سطوح مدیریتی به سمت بالا می­رویم نیاز کمتری به مهارت­های فنی وجود دارد و در مقابل در سطوح پایین این مهارت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ضمن اینکه مهارت­های ارتباطی مورد نیاز تمام سطوح مدیریت است زیرا مدیران صرف نظر از وظایف و مسئولیت­­­ها با افراد مختلفی در ارتباط هستند و نیاز دارند که برای جلب همکاری تاثیرگذاری بر دیگران از مهارت­های ارتباطی برخوردار باشند (روپا و کِلاندیسوامی،۲۰۱۶).

[۱]– Conceptual Skill

[۲]– Human Skill

[۳]– Technical Skill

[۴]– Decision Making Skill

[۵]– Diagnostic Skill

[۶]– Communication Skill

[۷]– Human Relational Skill

[۸]– Time Management Skill

 

منابع

Katz, R. (1974). Skills of an Effective Administrator. Harward Business Review, September -1974).

Rupa, G., & Kulandaiswamy, V. Principles and Practices of Management. Vikas Publishing House.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن