معرفی اعضامعرفی گروه هانوروبیزینس

رزومه ی گروهی اعضای طرح شهید احمدی روشن

نام گروه: Neurobusiness Explorers

نام اعضای گروه: صبا حسینی نسب، شیرین طالقانی

عنوان کار گروه در طرح ۲۰: مطالعه ی تطبیقی اقدامات برجسته شرکت های پیشرو در استفاده از نوروساینس در کسب و کار (نوروبیزنس)

توانمندی های گروه بطور خلاصه:

توانایی کار گروهی، روحیه ی جست و جو گر بودن، انعطاف پذیری و انتقاد پذیری، تسلط به نرم افزارهای مربوط به رشته ی تحصیلی، توانایی تولید محتوا در فضای مجازی و وب، توانایی مدیریت پروژه

اهداف گروه:

هدف از فعالیت های این گروه جست و جو در زمینه ی نوروبیزنس و مقایسه ی مصادیق این حوزه در فضای وب می باشد. این گروه سعی دارد با استفاده از منابع علمی معتبر و سایت های برندهای تجاری، نمونه های کاربرد نوروبیزنس را در زمینه های مختلف علمی همچون: نورومارکتینگ، نورولیدرشیپ، نورواستراتژی، نوروفایننس، نورواینویشن، نورودیزاین و نورواستتیک استخراج نموده و به قیاس تطبیقی این نمونه ها بپردازد. چشم انداز فعالیت این گروه می تواند در حوزه ی جزئی تر و تکمیلی تر نوروبیزنس توسعه یابد، این مطالعات می تواند هم چون نقشه ای جامع امکان فراهم آوردن دایره المعارف نوروبیزنس را تامین نماید.

شرح فعالیت گروه در چند سطر:

فعالیت های این گروه با شناخت و مطالعه ی عرصه ی نوروبیزنس آغاز شد، بررسی تعاریف و پیشینه ی این حوزه منجر به شناخت محورهای اصلی نوروبیزنس و مصادیق برتر تجاری در این عرصه شد. در ادامه هر یک از این محورها با عناوین : نورومارکتینگ، نورولیدرشیپ، نورواستراتژی، نوروفایننس، نورواینویشن، نورودیزاین و نورواستتیک بررسی و معرفی شد. نمونه های تجاری برای هر یک از این محورها نیز ذکر شده و با مقایسه ی تطبیقی نمونه ها سعی در ایجاد شناخت مصداق محور نوروبیزنس صورت گرفت.

خروجى گروه:

بررسى حوزه هاى مختلف نوروبیزینس  از جمله نورومارکتینگ، نورولیدرشیپ، نوروفایننس، نورواستراتژى، نورودیزاین، نورواستتیک و نورواینوویشن و مطالعه تطبیقى اقدامات برجسته شرکت هاى پیشرو در این حوزه ها جمع آورى مطالب فوق در قالب کتاب، پاورپوینت و محتواى منتشر شده در وب

چشم انداز های گروه:

با توجه به این که یافته های ما تا کنون مستخرج از وب و مصداق محور بوده است می توان طی یک پژوهش مبتنی بر مرور سیستماتیک، نتایج را با یافته های نوین علمی درج شده در مقالات تطبیق داده و دستاوردهای مرحله ی جدید را با همکاری یکی از شرکت های تجاری ایران مورد آزمون قرار داد. این پژوهش می تواند فرصتی ایجاد کند تا یافته های هر دو مرحله از منظر بومی و فرهنگی مورد مداقه قرار گیرد و تکنیک ها و روش های موثر در فضای کسب و کار ایران ارزیابی و استخراج شود.

ضرورت توجه به بوم و زمینه ی فرهنگی در عملی ساختن یافته های علمی، باعث مثمر ثمر بودن مرحله ی عملیاتی نوروبیزنس در ارتباط با صنعت و تجارت می گردد.

نام گروه: کاوشگران نروبیزینسی مغز

نام اعضای گروه: علیرضا طالش جفادیده و جعفر زمانی

عنوان کار گروه در طرح ۲۰:

بررسی و طراحی ابزارها و روش­های مورد استفاده و قابل استفاده علوم اعصاب در حوزه کسب و کار با تمرکز بر یادگیری ماشین و آنالیز شبکه­های مغزی

توانمندی های گروه بطور خلاصه:

 1. توانمند در انجام مراحل لازم برای شناسایی آماری الگو و یادگیری ماشین از جمله آماده­سازی و پیش­پردازش داده، استخراج و انتخاب ویژگی و طبقه­بندی انواع داده­های مغزی.
 2. توانمند در زمینه آنالیز ارتباطات و شبکه­های مغزی در سطح سنسور و منبع و با کمک نظریه گراف.
 3. توانمند در زمینه استفاده و کار کردن با بسیاری از نرم­افزارهای مربوط به داده­های مغزی و همچنین نرم­افزارهای مربوط به شناسایی آماری الگو.
 4. از ویژگی­های شخصیتی گروه می­توان به داشتن تخصص، تعهد، سخت­کوش بودن و علاقه­مند به کار گروهی اشاره کرد.

اهداف گروه:

 1. پیدا کردن ویژگی­های قابل تفسیر برای تفکیک دو حس Like و Dislike
 2. بهبود طبقه­بندی مربوط به دو حس Like و Dislike

با ارائه نتایج مناسب امید داریم تا نظر افراد فعال در بیزینس را نسبت به توانایی­های گروه جلب کنیم و در نتیجه از این توانایی­ها در جهت کمک به طراحی بهتر محصولات استفاده شود.

شرح فعالیت گروه در چند سطر:

 1. پیدا کردن، بررسی، آماده­سازی و پیش­پردازش داده EEG
 2. استخراج ویژگی­های مبتنی بر ضرایب تبدیل موجک در ۵ باند فرکانسی مختلف مغزی و طبقه­بندی با استفاده از طبقه­بند SVM
 3. تحقیق درباره ارتباطات مغزی و گراف
 4. استخراج و انتخاب ویژگی­های قابل تفسیر با استفاده از آنالیز ارتباطات مغزی و گراف
 5. بهبود طبقه­بندی با استفاده از روش یادگیری عمیق

خروجی: پیش پردازش ساده و پیشرفته دو داده EEG، استخراج ویژگی های تبدیل موجک، استخراج و انتخاب ویژگی های ارتباطات عملکردی، طبقه بندی دو حس Like/Dislike با انواع طبقه بندها از جمله SVM، طبقه بندی با روش یادگیری عمیق.

همه این مطالب و نتایج آن ها با توضیحات و جزئیات بیشتر در یک داکیومنت، فایل پاورپوینت، و دو مقاله به زبان انگلیسی فراهم شده اند.

چشم انداز: می توان این مطالب و دانش موجود در آنها را بر روی یک داده که با هدف خاص و مرتبط با صنعت مثلا انتخاب بهترین طراحی یا تبلیغ برای یک محصول جمع آوری شده است اعمال نمود.

 نام گروه: کاوشگران نورومنیجری

نام اعضای گروه: پریا ابروانی، زهره مقیسه ، پردیس امانی

عنوان کار گروه در طرح ۲۰:

ارزیابی و مداخلات عصب روان شناختی  مدیران

توانمندی های گروه بطور خلاصه:

خلاق و پرانرژی

اهداف گروه:

تجاری سازی و کاربردی کردن نتایج تحقیقات در سطح جامعه و دانشگاه

شرح فعالیت گروه در چند سطر :

بررسی توانمندی ها شایستگی ها و ویژگی های مدیران و رهبران یک جامعه بر اساس علوم سازمانی

بررسی و تعیین عملکرد مغز در حین اعمال پیچیده و سطح بالای مدیریت از دیدگاه نورواناتومیک و فیزیولوژیک و امواج الکتریکی مغز

بررسی و ارزیابی سطوح شناختی در مدیران بر پایه تئوری های علوم اعصاب شناختی

ایجاد دیدگاهی نوین بر مبنای ادغام علوم اعصاب شناختی و سازمانی برای بررسی عملکرد افراد سازمان مخصوصا مدیران و رهبران

مداخلات عصب شناختی جهت بهبود عملکرد مدیران از لحاظ عملکرد های شناختی مغزی

خروجی گروه:

گروه ۴ در طرح ۲۰ به خروجی هایی همچون پروپوزال، داکیومنت و در نهایت به کتابی در حیطه مدیریت عصبی دست یافت. این خروجی ها به صورت خلاصه شامل مباحثی همچون معرفی مغز و تاریخچه ای در مورد شناخت و عملکردهای شناختی مغز همانند حافظه، توجه، تصمیم گیری و استدلال، و شرحی در مورد علوم اعصاب و ارتباط آن با علوم سازمانی و  بررسی منطقی امکان سنجش عملکرد مدیران از دیدگاه علوم شناختی و علوم اعصاب و علاوه بر آن معرفی ابزارها و روش های اندازه گیری و ابزارهای مطالعه عصبی و ابزارهای ارتقا توانمندی های شناختی، می باشد.

چشم اندازهای آینده:

مباحث بررسی و نگارش شده توسط این گروه می تواند برای استفاده پژوهشی و همچنین به صورت کاربردی در سازمان های مورد استفاده عملی قرار گیرد و همچنین دارای پتانسیل طرح موضوعات جدید در این حوزه برای پژوهش می باشد.

نام گروه: Neuromarketing Atlas Pioneer

نام اعضای گروه: زهرا محمدزاده

عنوان کار گروه در طرح ۲۰:

مکان یابی مغز و شبکه های مغزی در نورومارکتینگ با استفاده از EEG و fMRI

توانمندی های گروه بطور خلاصه:

 • علاقه مند به علوم چند رشته ای
 • علاقه مند به کشف اسرار مغز با استفاده از کامپیوتر
 • علاقه مند به کارهای تیمی و گروهی
 • علاقه مند به مباحث نورومارکتینگ، بازاریابی و تبلیغات

اهداف گروه:

در این گروه هدف پیدا کردن نواحی مغز مرتبط با زیرمجموعه های گوناگون نورومارکتینگ با استفاده از ابزارهای تصویربرداری EEG و fMRI بود. با توجه به عدم وجود چنین مرجع جامعی در حوزه نورومارکتینگ تهیه چنین مکان یابی ای از اهمیت به سزایی برخوردار است. از نتایج این طرح میتوان برای بهبود موارد زیر مجموعه نورومارکتینگ مانند طراحی محصول، تبلیغات، بازاریابی و … استفاده کرد.

شرح فعالیت گروه در چند سطر:

در این گروه از طرح ۲۰ ابتدا با مراجعه به پایگاه داده های مختلف علمی مانند google scholar ، Pubmed و Scopus مقالات و کتاب هایی که مرتبط با نورومارکتینگ بوده و در آنها برای بررسی سوال پژوهشی از EEG و یا fMRI استفاده شده بود، جمع آوری شدند. سپس اسناد نامرتبط با  هدف این گروه حذف شده و از باقیمانده آنها گزارش تهیه شد. برای تهیه گزارش از روش های دسته بندی متفاوتی برای نظم دهی به کتاب ها و مقالات  مانند دسته بندی بر اساس حواس پنج گانه انسان ها و استراتژی های مختلف بازاریابی مانند ۴P استفاده شد.

خروجی نهایی :

خروجی نهایی این طرح در قالب یک گزارش و پاورپوینت ارائه تحویل داده شد. در این گزارش که اولین و تنها ورژن اطلس مغزی مرتبط با نورومارکتینگ است، ابتدا روش استفاده از ابزارهای نوروساینس در بازاریابی به تفصیل بیان شده اند. سپس روش های طراحی تسک در نورومارکتینگ و نحوه پردازش خروجی های سیگنال های به دست آمده از آن بیان شده اند. در نهایت نتایج تحقیقات در این حوزه در تقسیم بندی های گوناگون مانند دسته بندی بر اساس حواس پنج گانه انسان، مدل آمیخته بازاریابی ۴P و زیر مجموعه های گوناگون نورومارکتینگ گزارش شده اند. در فصل آخر این گزارش راهکارهایی برای بهبود کالاها و خدمات صاحبان صنایع به مشتریان بر اساس نتایج به دست آمده از فصول پیش توصیف شده اند.

چشم انداز :

در صورت به روز نگه داشتن خروجی های مقالات تازه چاپ شده مرتبط با  مکان یابی نورومارکتینگ در مغز با استفاده از تصویربرداری های EEG و fMEI و همچنین افزودن مکان یابی نورومارکتینگ در مغز با استفاده از سایر تصویربرداری ها مانند fNIRS، PET، MEG و … ، میتوان یک اطلس جامع از مناطق مغزی مرتبط با زیرمجموعه های مختلف نورومارکتینگ(مانند برند، تبلیغات و…) تشکیل داد. لازم به ذکر است علی رغم وجود ضرورت وجود چنین منبعی در سطح بین المللی، به جز طرح پژوهشی حاضر تاکنون قدمی در این راستا برداشته نشده است. از طرف دیگر تهیه یک اطلس جامع مغزی در مورد نورومارکتینگ میتواند از جنبه های متنوعی به صنایع مختلف درتهیه و تولید کالاها و خدمات بهتر به مشتریان و کاملا مطابق نیاز آنها  کمک شایان توجهی برساند.

نام گروه: نورو کاوان بیزینس

نام اعضای گروه: نسترن بهروزنیا، تهمینه طاهری

عنوان کار گروه در طرح ۲۰:

تدوین راهنمای عملی و گام به گام EEGLAB با داده ها و مثالهای بیزینسی با هدف تحلیل سیگنال

توانمندی های گروه بطور خلاصه:

 • مهارت های عمومی: روحیه کار تیمی، حل سیستماتیک مسأله با همفکری
 • مهارت های تخصصی نوروبیزینس: برنامه نویسی، پردازش سیگنال، تسلط به MATLAB، تسلط به EEGLAB، تحلیل آماری داده‌های نوروبیزینسی

اهداف گروه:

هدف ما در گردآوری و خلق آثاری در زمینه نوروبیزینس با تاکید بر نقش EEGLAB است. همکاری ما با اعضای طرح ۲۰ از پژوهش شهید احمدی روشن شروع شده است و همکاری ما در زمینه تولید محتوا در رابطه با تحلیل تکنیکال نوروبیزینس در تالیفات فضای مجازی و غیرمجازی ادامه خواهد یافت. همچنین، به بررسی نرم افزارهای پردازشی دیگر در زمینه تحلیل سیگنال ها در نوروبیزینس میپردازیم.

شرح فعالیت گروه در چند سطر:

در این فعالیت گروهی، همواره در زمینه نوروساینس، بیزینس و پیوند این دو رشته یعنی نوروبیزینس مطالعه کرده و به تولید محتوا میپردازیم. یکی از محتواهای تولید شده تاکنون، راهنمای جامع و تصویری با موضوع آموزش مقدماتی نوروبیزینس، آموزش گام به گام EEGLAB و نحوه استفاده از آن در مثال ها و پژوهش های بیزینسی میباشد. همچنین، با تسلط بر EEGLAB تلاش مداوم ما بر تالیف آثاری در زمینه تحلیل تکنیکال نوروبیزینس میباشد که بر محوریت کاربرد قابلیت های EEGLAB در مثال ها و موارد بیزینسی میباشد.

خروجی و دستاوردهای گروه :

تدوین راهنمای عملی، گام به گام و تصویری EEGLAB با محوریت مثال های نوروبیزینسی، نگارش مقاله مروری بر مبنای استخراج مطالب از مقالات معتبر در حوزه نوروبیزینس و پردازش سیگنال fNIRS، تولید محتوای معتبر و جامع از نوروبیزینس و EEGLAB در وب، تهیه پاورپوینت کلی از داکیومنت تولید شده و پاورپوینت هایی که بر مبنای مطالعات صورت گرفته از مقالات معتبر در حوزه های پردازش سیگنال و نوروبیزینسی تهیه شده و در جلسات گروهی ارائه شدند. (راهنمای EEG LAB برمبنای این مطالعات مستمر تدوین شده است.)  تهیه محتوای ارائه برای وبینارهای آنلاین شهریورماه و ارائه در موعد مقرر.

چشم اندازهای گروه :

با توجه به تجربه به دست آمده در تولید راهنمای عملی EEG LAB که یکی از نرم افزارهای مهم در حوزه پردازش سیگنال است، این توانایی و انگیزه را به دست آوردیم که نرم افزارهای کارآمد دیگر نیز در حوزه پردازش سیگنال های نوروبیزینسی فرا گرفته و پس از تسلط راهنمای استفاده عملی از آنها در موارد بیزینسی تدوین کنیم. صاحبان کسب و کار و علاقمندان حوزه های بازاریابی میتوانند بر مبنای مطالب آموزشی این راهنماهای نرم افزاری یک پروژه استاندارد با هدف سوددهی در قالب اصول و قواعد مخصوص طراحی کنند و سپس سیگنال های ثبت شده خود را به کمک قابلیت های نرم افزار مورد پردازش و تحلیل قرار دهند.

همچنین، مقاله خروجی گروه در مورد کاربرد سیگنال های fNIRS در حوزه های بیزینسی است. این سیگنال ها به تازگی مورد استفاده در حوزه های بیزینسی قرار گرفته و امید داریم که با ادامه این مطالعات در آینده بتوانیم به دستاوردهای بیشتری در این زمینه نایل شویم که قابل استفاده برای صنعتگران و پژوهشگران حوزه بیزینس است. این سیگنال ها با ماهیت ثبت به صرفه و آسان میتوانند در محیط EEG LAB پردازش شده و نتایج سودمندی در اختیار علاقمندان قرار دهد.

در پایان، محتوایی که تاکنون در وبسایت منتشر کرده ایم، افراد علاقمند به نوروبیزینس از هر رشته ای را با فعالیت های گروه در زمینه نوروبیزینس و پردازش سیگنال و نرم افزار EEG LAB آشنا میسازد. امید داریم که با ادامه انتشار محتوا با مخاطب های عمومی و نیز خاص رشته ای در وبسایت بتوانیم به نیازهای افراد علاقمند و پژوهشگران در راستای منابع اینترنتی نوروبیزینسی و نورمارکتینگی به زبان فارسی پاسخ دهیم.

نام گروه: مغز نگاران

نام اعضای گروه: مجتبی وردیان، سیدمحمدرضا نوری، روح‌اله سلیمانی

عنوان کار گروه در طرح ۲۰:

نورو ایمیجینگ، پردازش تصویر و تفسیر بیزینسی داده‌ها

توانمندی های گروه بطور خلاصه:

علاقمندی همه افراد گروه به مباحث مدیریتی، تلاش برای یادگیری از یکدیگر، انجام مباحثات علمی صریح و شفاف و دوستی و رفاقت اعضا با یکدیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد گروه ما است. همچنین تلاش برای کاربردی‌نمودن مباحث علمی – بخصوص در موضوع پروژه فعلی – و تخصص‌های متنوع اعضا که همگی حول یک موضوع در کنار یکدیگر جمع شده‌اند از نقاط قوت این گروه است.

اهداف گروه:

تلاش می‌کنیم با استفاده از روش‌شناسی علمی مبتنی بر علوم اعصاب شناختی، راهکارهای مدیریتی خلق کنیم که به بهبود عملکرد فردی و گروهی سازمان‌ها در حوزه مدیریت استراتژیک – شکل‌گیری، تدوین و پیاده‌سازی استراتژی – کمک نماید.

شرح فعالیت گروه در چند سطر:

این گروه بعد از مطالعات کتابخانه‌ای نسبتاً مفصل و بررسی ادبیات تحقیق در حوزه مدیریت استراتژیک عصب‌بنیان، تلاش کرد به ارائه مدلی جدید برای بررسی عصب‌شناختی قابلیت‌های شناختی مدیریتی مورد نیاز برای بهبود عملکرد مدیران و سازمان‌ها در حوزه مدیریت استراتژیک بپردازد. در این راه ابتدا قابلیت‌های شناختی مدیریتی مورد نیاز در هر مرحله از مراحل مدیریت استراتژیک مشخص نمود؛ سپس به بررسی هر کدام از قابلیت‌ها و تأثیرشان در عملکرد مدیران و سازمان‌ها پرداخت؛ پس از آن به طراحی آزمایش‌های عصب‌شناختی برای بررسی این قابلیت‌ها در تعدادی از مدیران اقدام نمود؛ و در آخر بعد از انجام آزمایش‌های عصب‌شناختی، به تفسیر و تحلیل نتایج آزمایش‌ها و ارائه پیشنهادات مداخله‌ای برای بهبود این قابلیت‌ها در مدیران و کارکنان، و در نتیجه بهبود عملکرد سازمان‌ها در حوزه مدیریت استراتژیک پرداخت.

خروجی‌ها و دستاوردها:

در این گروه ابتدا به مطالعه ادبیات تحقیق در حوزه مدیریت استراتژیک پرداختیم. سپس به مطالعه منابع علمی موجود در حوزه بررسی ویژگی‌ها و قابلیت‌های شخصیتی و ذهنی مورد نیاز برای مدیریت استراتژیک اثربخش در سازمان مشغول شدیم. در آخر به بررسی راهکارهای بررسی عملکرد ذهنی مدیران استراتژیک سازمان‌ها از منظر علوم اعصاب شناختی اشتغال داشتیم. برای هر کدام از مراحل مطالعاتی فوق نیز سند مکتوب از دستاوردهای مطالعات آماده کردیم.

همچنین روش‌های مداخله‌ای برای بهبود عملکرد ذهنی مدیران سازمان در حوزه مدیریت استراتژیک پیشنهاد نمودیم. برای بررسی قابلیت‌های شناختی مدیران سازمان در حوزه مدیریت استراتژیک، آزمایش‌های عصبی و شناختی طراحی کردیم که در حال هماهنگی با آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برای انجام آن‌ها هستیم.

در مدت انجام پروژه مباحثات مفصلی نیز درباره تجاری‌سازی دستاوردهای این پروژه داشتیم و پروپوزال‌هایی برای ارائه به صنعت آماده کردیم.

در این مدت توانستیم به مدلی برای مدیریت استراتژیک سازمان بر مبنای توانمندی‌های فردی مدیران سازمان بپردازیم و راهکارهای بهبود عملکرد مدیران برای پیاده‌سازی بهتر آن را نیز ارائه دهیم. بر مبنای این مدل پیشنهادهای مدیریتی برای بهبود عملکرد مدیران و کارکنان سازمان ارائه دادیم. این مدل در قالب مقاله‌ای نیز ارائه خواهد شد.

چشم‌انداز آینده:

در ادامه مسیر می‌توانیم سایر قابلیت‌های شناختی مورد نیاز مدیران برای عملکرد بهتر در حوزه مدیریت استراتژیک را استخراج و بررسی نماییم. همچنین با ارائه راهکارهای مدیریتی و بررسی نتایج پیاده‌سازی آن‌ها در عملکرد مدیران و سازمان‌ها به راهکارهایی استاندارد برای ارائه به سازمان‌ها دست یابیم. همچنین ابزارهای عصبی و شناختی برای مراحل مختلف گزینش و ارزیابی مدیران و کارکنان سازمان ارائه دهیم و با پیاده‌سازی و آزمایش آن به روش‌های استاندارد و قابل اتکا برسیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن